Něco z praxe

30.08.2022

V minulém týdnu jsem měl dlouhý telefonický rozhovor s pánem, co se chtěl jen tak informovat o vhodnosti a správnosti nastavení jeho životního pojištění. Ihned na startu mne informoval, že má mnoho práce a je moc časově zaneprázdněn a tudíž nemá čas se sejít osobně (podotýkám, že telefonický hovor trval 74 minut). Nejsem zastánce takového jednání s klienty ale (přiznávám se) byl jsem zvědav co pán vlastně chce a hlavně potřebuje. Úvod byl velice dlouhý a nebudu jej zde podrobně popisovat, ale půjdu rovnou k věci. Pán pověděl něco o sobě a o tom jak má nyní životní pojištění nastavené.

Věk 30 let, nekuřák, sportovní aktivity - rekreační, alkohol téměř nepije, bez dluhů, partnerku má a s ní syna, zdráv a bez úrazů v minulosti, v rodině sice infarkt, mozková mrtvice, cukrovka - ale já nic takového mít nebudu pověděl (je o tom přesvědčen). Doposud žádné spoření/investice, byt v osobním vlastnictví (po rodičích) bez pojištění, povolání - policista ...

A životní pojištění obsahuje:

Smrt 100.OOO,-

Invalidita III.stupně 500.000,-

Pracovní neschopnost od 29.dne - 200,- Kč/den

Trvalé následky od 0,1% s progresí na 1 mil. Kč

Denní odškodné 200Kč

Závažné onemocnění (základ) 500.000,- Kč

V pojištění uvedena pracovní pozice - policista - administrativní (doporučeno skrz cenu)

Na základě těchto informací jsem pána ihned informoval, že k samotnému vyhodnocení potřebuji vědět trochu více. Ale jen letmý pohled na nastavení mi říká, že platí za něco co ho vůbec důkladně nekryje. Nikoho nechci urazit ale je patrné, že pojistku nastavoval nějaký packal. Částky na ty nejhorší pohromy jsou směšně nízké a nebo žádné. Podotýkám, že klient nemá žádné úspory - v pojistce se s tímto vůbec nepracuje (rezerva nulová), taktéž nějaké zajištění dlouhodobého výpadku příjmu, zajištění rodiny a mnoho dalšího co už ale bylo na pána moc. Nebyl připraven na tolik informací a zřejmě očekával, že vše má správně nastavené, a nebo, že mu řeknu, aby pojistku zrušil a neměl nic podobného (to ale neslyšel).

Díky tomu, že jsem neměl všechny důležité informace, tak jsem nemohl být více konkrétní a tak jsem nabídnul osobní schůzku a nebo video hovor s tím, že to uchopíme od začátku a vše probereme a vysvětlíme s následným vypracováním nějaké kvalitní modelace (tak jak by to správně mělo vypadat). Pán byl evidentně vykolejen a pověděl, že si to vše musí promyslet a případně se ozve. Ano 74 minut po telefonu je málo a je třeba více - nechal jsem tedy rozhodnutí na něm a rozloučil jsem se.

Neočekával jsem, že by se ještě ozval (praxe je taková, že se zjistí informace u někoho zkušeného a stejně se kontaktuje ,,packal,, aby smlouvu poupravil). Ale pán mne kontaktoval již o víkendu, že vše promyslel a rád by se setkal a vzal i svoji partnerku aby u toho byla a rovnou si nechala taktéž své pojištění překontrolovat. Vše potřebné naposílal do emailu a ochotně komunikuje. Setkání je plánováno na zítra a popravdě se už těším, že se setkáme. Rád poradím, pomohu s následným dlouhodobým servisem.