Jak porazit inflaci, která již léta válcuje úroky na bankovních vkladech?

20.08.2021

České domácnosti mají v bankách dlouhodobě uloženo zhruba 40 % svých finančních prostředků, dohromady s hotovostí pak okolo 45 %. Mnozí Češi a Češky tak nevědomky prodělávají. Růst cen zboží a služeb je výrazně vyšší než úrokové sazby nejen na běžných a spořicích účtech, ale také u termínovaných vkladů. Jinak tomu nebude ani letos, kdy již pátým rokem v řadě převýší inflace úrokové sazby z vkladů. Jakou letos v Česku čekat inflaci, jak spoří a investují běžní Češi a proč se konzervativní chování v posledních letech nevyplácí?

Inflace v ČR překročí v roce 2021 hladinu 2,5 %

Podle údajů Českého statistického úřadu dosáhla inflace měřená indexem spotřebitelských cen za prvních sedm měsíců roku 2021 v průměru 2,7 %. V červenci meziročně vystoupala na 3,4 %. V tomto roce si Češi ve srovnání s loňskem připlácejí především za pohonné hmoty a tabák. Méně naopak platí za energie. Podle prognózy Portu by průměrná inflace v České republice v roce 2021 měla přesáhnout 2,5 %.

Češi drží v bankách a hotovosti zhruba 45 % finančních prostředků

Podle údajů České národní banky tvoří vkladové produkty a hotovost přibližně 45 % celkových finančních aktiv českých domácností. Pro srovnání, v eurozóně nebo v EU jde podle údajů Eurostatu o podíl na úrovni jedné třetiny. V důsledku koronavirové krize v roce 2020 vzrostly vklady českých domácností v bankách meziročně o rekordních 12 % a v březnu 2021 přesahovaly úroveň 3,3 bilionu Kč.

Finanční rezervu v bance považujeme za povinnou výbavu každé domácnosti a je to tak správně. Ale držením příliš velkého podílu finančních prostředků na běžných účtech a vkladech jejich kupní síla klesá. Důvodem je to, že inflace je vyšší než úrokové míry, které tyto produkty nabízejí.

Inflace bude i letos vyšší než úroky na běžném a spořicím účtu a na termínovaných vkladech

Během posledních čtyř let převýšila inflace v České republice pokaždé úroveň úrokových sazeb jak na běžných a spořicích účtech, tak u termínovaných vkladů. Průměrné sazby na vkladech s dohodnutou dobou splatnosti do dvou let se během tohoto období pohybovaly v rozpětí 0,75-1,32 % p. a. V případě běžných a spořicích účtů, tedy jednodenních vkladů, šlo o ještě nižší úroveň 0,10-0,19 % p. a. Růst cen zboží a služeb se v přitom letech 2017-2020 pohyboval v rozmezí 2,0-3,3 %. Vyplývá to z údajů České národní banky a Českého statistického úřadu. Co to v praxi znamená? Nominální hodnota vkladů se samozřejmě nemění, snižuje se ale jejich kupní síla.

Ani v roce 2021 tomu nebude jinak, jelikož se očekává, že inflace nad úrovní 2,5 % by měla převýšit úrokové sazby českých bankovních vkladů. V případě běžných a spořicích účtu nadále očekáváme úroky pohybující se okolo 0,1 %, u termínovaných vkladů pak okolo jednoho procenta.

Jak vyhrát souboj s inflací?

Inflaci lze porazit (ochránit kupní sílu svých peněz, ideálně ji i navyšovat) investováním. Investovat přitom není to samé co spořit. Při spoření získává střadatel po určité době zpět své vložené peníze plus úroky. Při investování je zhodnocení peněz vyšší, ale na druhou stranu s sebou nese určitou míru rizika.

V současnosti již ovšem existuje několik způsobů, jak investovat zodpovědně. Povinnou výbavou zodpovědného investora by mělo být střízlivé posouzení rizika, dobrá znalost produktu a dodržení zlatého strategického pravidla, jímž je diverzifikace. Neméně důležitou roli hraje spolupráce s profesionály s dlouholetými zkušenostmi, s licencí ČNB a pravidelným auditem od renomovaných společností.

Zajímavou a roky ověřenou možností je investování do podílových fondů. V posledních letech se do popředí dostává také nízkonákladové investování prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF). Ty sázejí na pasivní investování, a tedy na celkový vývoj daného trhu či jeho segmentu.

Investoři tak mohou prostřednictvím ETF investovat například do indexu S&P 500 a získat podíl na výrazné části amerického trhu. Tím odpadá riziko špatného výběru, které při vybírání jednotlivých firem a odvětví hrozí. Kromě diverzifikace lákají české investory na trh s ETF především nízké poplatky. Pasivní fondy totiž na rozdíl od aktivních nemají takřka žádné náklady na své fungování.

Tento článek převzat z www.investicniweb.cz

Click here to edit...